Nejstarší sklářské škole na světě hrozí zánik
Pridané 10.05.2010 22:33:00 Počet zobrazení 3360
Reportéři ČT: vloženo: 19. 2. 2010 09:00, autor: Lenka Hadravová
Produkty Bohemia Crystalex Trading Kamenický Šenov - Sklářské škole v Kamenickém Šenově hrozí zánik. Na první pohled nejde o nic mimořádného, školy přece vznikají a zanikají podle toho, jak se mění společenské poměry a potřeby. Jenže tahle škola už prokázala značnou odolnost v proměnách času a se svou stopadesátiletou tradicí je nejstarší svého druhu na světě. A životaschopnost dokazuje i dnes, studenti o ni mají stále zájem. Současné poměry přesto nepřežije, pokud nezíská milion korun. Krajští politici totiž rozhodli, že takovou částku škole z rozpočtu nedají. Je to šetření na správném místě?
.Měla by se sloučit s druhou střední sklářskou školou v sedm kilometrů vzdáleném Novém Boru. Toto sloučení připravuje Liberecký kraj, zřizovatel obou škol. Tvrdí, že na provoz obou zařízení už nemá peníze. Argumentuje poklesem počtu populace, která vstupuje na střední školy. V důsledku toho nemají na finanční zajištění školy prostředky.
Podle Františka Janáka, ředitele SUPŠS Kamenický Šenov, jde však o neprozíravou likvidaci nejstarší sklářské školy na světě. K tomu by totiž sloučením škol nenávratně došlo. Tato škola byla vzorem pro další české školy, které tu byly postupně zakládány. Posloužila vlastně jako vzor i v Německu, když vysídlení učitelé v této oblasti založili sklářskou školu v Reinbachu.
Sklarna v Karolince
Na lyžování peníze jsou, na školu s tradicí ne…
Bouří se i studenti, jejich rodiče i bývalí studenti, řada z nich dnes renomovaných umělců: "Kolik desítek nebo stovek milionů se úplně zbytečně vyhodilo na megalomanskou akci typu mistrovství světa! Na to peníze jsou. Ale na to, aby se udržela škola, která je nejstarší na světě, na to peníze nejsou." Zánikem této unikátní školy by došlo k zániku jistého segmentu znalostí a dovedností, které se v této škole skutečně dědily z jedné generace učitelů na druhou.
Mezi křehkým sklem se vede tvrdá válka o přežití. Novoborská škola sloučení podporuje, protože by jí to pomohlo vyřešit vlastní problém - malý zájem studentů o studium sklářství. Škola v Kamenickém Šenově takový problém nemá. Stejně jako v jiných letech otevřela loni v září první ročník. Té v Novém Boru se to pro malý zájem nepodařilo.
Sklo
Jenže odborníci na umění a zpracování skla upozorňují, že školy v Kamenickém Šenově a Novém Boru mají historicky jiné zaměření a vychovávají jiné typy sklářských odborníků. "Novoborská škola byla více zaměřena na technologii a šenovská zase na tu uměleckou stránku. Také většina, nebo tedy velká část absolventů kamenické školy přecházela na vysokou školu umělecko-průmyslovou nebo na jiné obory," vysvětlila Helena Koenigsmarková, ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.
Technicky by přesunutí školy o sedm kilometrů nebyl problém, ale podle lidí ze sklářské branže by se tím narušila atmosféra, která k designérskému a uměleckému studiu patří. "A jakýsi genius loci a jakési věci, které s tím souvisí, řada lidí neuznává. Myslí si, že to je jedno. Vezme prostě studenty, vezme žáky, šoupne je někam jinam, do jiné školy, do jiné budovy, do jiného města," postěžoval si Janák.
Šancí je sehnat do září milion
Je to souboj o jeden milion korun ročně, který nejstarší sklářská škola na světě potřebuje od krajského úřadu jako dotaci na svůj provoz. Jenže o tento milion se nebojuje právě průhledně.
Přinejmenším zvláštní a podezřelé je, že na tiskovou konferenci pozval Radek Cikl, radní z Liberce, ředitelku školy v Novém Boru Ilonu Jindrovou, tedy ředitelku školy, která na sloučení vydělá tím, že bude mít rázem více studentů a tedy i více peněz. Ředitel šenovské školy, která má sloučením zaniknout, žádnou pozvánku nedostal.
Samotná krajská rada o sloučení však rozhodnout nemůže, na to je potřeba souhlas krajského zastupitelstva. Hlasovat se mělo v polovině ledna, ale rada svůj návrh na poslední chvíli stáhla. Škole byla dána šance do 30. září letošního roku na sehnání peněz. Je to sice velmi krátká doba, ale škola chce tuto šanci využít.
Část peněz se snaží škola už několik let vydělat sama, nečeká jen na krajské dotace. Přestože je to malá škola, tak je schopna si vydělat kolem jednoho milionu korun ročně. Jsou to jednak žákovské výrobky, které prodávají, potom jsou to různé služby, jako ubytovací služby a stravovací služby, a je to také zisk, který plyne ze zahraničních studentů.
Stálá expozice UMPRUM - Umění ohně (sál skla, keramiky a porcelánu)
Milan Hlaveš, kurátor sbírky skla a keramiky UPM v Praze
"Jedinečná šance, kterou má naše sklářství, je právě vzdělávání mladých lidí. Může se za pár let stát, že nebudeme mít kvalitní výtvarníky a technology, pokud nebudou na ty školy nastupovat. Jestli má české sklo nějakou šanci jako rodinné stříbro, tak je to právě v tom, že potřebujeme nové mladé lidi vzdělané v různých oborech, kteří budou schopni konkurovat levné výrobě z méně ekonomicky vyspělých zemí právě tím, že budou schopni vyrobit nejen unikátní předměty, které jinde nebudou umět, ale že je také budou schopni vymyslet."
Nový komentár